National Championships by Class

Invisible on Top
IDRA14

1952 ‐ Noel ‘Bunny’ Conn/Mary Conn (Winner, Lough Ree)
1956 ‐ Jackie O’Reilly/Gerry Sargent (Winner, Skerries SC)
1961 ‐ Robert Hogg/Des O’Shea (Winner, Royal Munster YC, Crosshaven)
1962 – Gerry Sargent/Ian Sargent (Winner, Skerries SC)
1978 – Terry Harvey/Joe Brennan (Winner, Sligo YC)
1979 – Ian Sargent/Frank O’Gorman (Winner, Lough Ree YC)
1980 – Ian Sargent/Frank O’Gorman (Winner, Royal Cork YC, Crosshaven)
1981 – Terry Harvey/John Hensey (Winner, Lough Derg YC)
1982 – Ian Sargent/Frank O’Gorman (Winner, Sligo YC)
1982 – Terry Harvey/Scorie Walls (3rd, Sligo YC)
1983 – Terry Harvey/Scorie Walls (Winner, Sligo YC)
1984 – Terry Harvey/Scorie Walls (Winner, Lough Derg YC)
1985 – Terry Harvey/Scorie Walls (Winner, Dundalk SC)
1986 – Terry Harvey/Scorie Walls (Winner, Skerries SC)
1987 – Terry Harvey/Scorie Walls (Winner, Wicklow SC)
1989 – Terry Harvey/Scorie Walls (Winner, Traleee SC)
1990 – Terry Harvey/Scorie Walls (Winner, Galway Bay SC)
1991 – Terry Harvey/Scorie Walls (Winner, Waterford Harbour SC)
1993 – Terry Harvey/Scorie Walls (Winner, Dundalk SC)
1995 – Terry Harvey/Scorie Walls (Winner, Dundalk SC)
1996 – Terry Harvey/Scorie Walls (Winner, Lough Ree YC)
1998 – Terry Harvey/Scorie Walls (Winner, Lough Ree YC)
2000 – Scorie Walls/Dave Tillotson (Winner, Galway Bay SC)
2001 – Scorie Walls/Colm O’Neill (Winner, Lough Ree YC)
2002 – Alan Henry/Gerry O’Hanlon (Winner, Galway Bay SC)
2003 – Alan Henry/Gerry O’Hanlon (Winner, Lough Erne YC)
2004 – Alan Henry/Gerry O’Hanlon (Winner, Wexford SC)
2006 – Alan Carr/Barry Kelly (Winner, Lough Erne YC)
2007 – Alan Henry/William Gordon (Winner, Carlingford YC)
2007 – Alan Carr/Aoibhinn De Burca (Third, Galway Bay SC)
2008 – Alan Carr/Aoibhinn De Burca (Winner, Sligo YC)
2009 – Alan Carr/Aoibhinn De Burca (Winner, Newtownards SC)
2010 – Alan Henry/Simon Revill (Third, Lough Ree YC)
2011 – Alan Henry/Simon Revill (Winner, Galway Bay SC)
2011 – Alan Carr/Ian McCormack (Runner-Up, Galway Bay SC)
2013 – Alan Carr/Ian McCormack (Winner, Lough Ree YC)
2013 – Alan Henry/Simon Revill (Runner-Up, Lough Ree YC)
2014 – Alan Henry/Simon Revill (Runner-Up, Carlingford YC)
2015 – Alan Henry/Simon Revil (Winner, ?)
2016 – Alan Carr/Ian McCormack (Runner-Up, Lough Derg YC)
2016 – Alan Henry/Simon Revil (Winner, Lough Derg YC)
2017 – Alan Henry/Simon Revil (Winner, Galway Bay Sailing Club)
2017 – Alan Carr/Diarmuid Brody (Runner-Up, Galway Bay Sailing Club)

GP14

1972 ‐ Pat Murphy/Robin Montgomery (Third, Wexford SC)
1975 – Pat Murphy/Ciaran Byrne (Winner, Fenit, Tralee)
1979 – Pat Murphy/Ciaran Byrne (Winner, Lough Swilly)
1985 – Pat Murphy/Ciaran Byrne (Third, Sligo YC)
1991 – Hugh Gill/Stephen Boyle (Runner-Up, East Down YC)
1993 – Hugh Gill/Stephen Boyle (Winner, Newtownards SC)
1994 – Hugh Gill/Stephen Boyle (Winner, Cobh)
1995 – Hugh Gill/Stephen Boyle (Third, 1st Irish Boat, Newtownabbey BC)
1996 – Hugh Gill/Stephen Boyle (4th, 2nd Irish Boat, Royal Cork YC)
1997 – Hugh Gill/Stephen Boyle (4th, Newtownards SC)
2000 – Ruan O’Tiarnaigh/Andy Thompson (3rd, 1st Irish Boat, Sutton Dinghy Club)
2001 – Hugh Gill/Barry Canton (Winner, Ballyholme)
2002 – Hugh Gill/Barry Canton (3rd, 2nd Irish Boat, Skerries SC)
2004 – Hugh Gill/Stuart Boyle (2nd, 1st Irish Boat, Mayo SC)
2014 – Alan Blay/David Johnston (4th, Sligo YC)
2016 – Alan Blay/David Johnston (5th, Skerries SC)
2016 – Hugh Gill/Conor Twohig (2nd, Skerries SC)

Mirror

Senior Championships
1973 ‐ David Dickson/Alan Dickson (Winner, Lough Derg YC)
1974 – Sean Giles/Kieran O’Gorman (Runner-Up, Sligo YC)
1976 – Sean Giles/Tim Spalding (Runner-Up, Greystones SC)
1979 – Nigel Donnelly/Garret Donnelly (Runner-Up, Strangford Lough)
1985 – Roger Morris/Catherine Wilson (Winner, Royal Cork YC, Crosshaven)
1986 – Roger Morris/Sheila Phelan (Winner, Sutton Dinghy Club)
1986 – Dan O’Grady/Jonathan Hogg (Runner-up, Sutton Dinghy Club)
1987 – Brian Jennings/Murrough Kavanagh (Winner, Ballyholme)
1988 – Dan O’Grady/Ciaran Scott (Winner, Baltimore SC)
1989 – Brian Jennings/Maebh Jennings (Winner, Howth Yacht Club)
1990 – Shane O’Grady/Killian Sargent (Winner, Ballyholme)
1990 – Colin Kavanagh/Laura Hamilton (Third, Ballyholme)
2006 – Alan Blay/Cian Hickey (Winner, Royal Cork YC, Crosshaven)
2014 – Shane McLoughlin/Oscar Langan (Winner, Sligo YC)

Junior Championships
1973 ‐ David Dickson/Alan Dickson (Winner, Lough Derg)
1985 ‐ Roger Morris/Catherine Wilson (Winner, Royal Cork YC, Crosshaven)
1989 ‐ Brian Jennings/Maebh Jennings (Winner, Howth Yacht Club)
1990 ‐ David Maguire/Brian Quinn (Runner-Up, Ballyholme)
1990 ‐ N Martin/Maebh Jennings (Third, Ballyholme)

Optimist

1980 ‐ Ruan O’Tiarnaigh (u12 Winner, Sutton Dinghy Club)
1984 ‐ Nicky Timon (Winner, Howth Yacht Club)
1984 ‐ Paul Flynn (Runner-Up, Howth Yacht Club)
1985 ‐ Nicky Timon (Winner, Sutton Dinghy Club)
1985 ‐ Paul Flynn (Third, Sutton Dinghy Club)
1986 ‐ Paul Flynn (Winner, NYC, Dun Laoghaire)

Fireball

1963 ‐ Noel ‘Bunny’ Conn/Ronan Henry (Winner, Malahide)
1964 ‐ Roy Dickson/Pat Gilmour (Winner, Baltimore)
1964 ‐ Noel ‘Bunny’ Conn (Runner-Up, Baltimore)
1964 ‐ Muiris Walsh (Third, Baltimore)
1965 ‐ Roy Dickson/Hugh Morton (Winner, Tralee)
1965 ‐ Noel ‘Bunny’ Conn/Ronan Henry (Runner-Up, Tralee)
1965 ‐ Brian Galton (Third, Tralee)
1966 ‐ Roy Dickson/Ian Baldock (Winner, Ballyholme)
1966 ‐ David Lovegrove/Joe McKeever (Runner-Up, Ballyholme)
1966 ‐ Brian Galton/Brian Matthews (Third, Ballyholme)
1967 ‐ David Lovegrove/Vinnie Wallace (Winner, Royal Cork YC, Crosshaven)
1967 ‐ Barry O’Neill/Freddie Harrison (Runner-Up, Royal Cork YC, Crosshaven)
1968 ‐ Barry O’Neill/Freddie Harrison (Winner, Strangford Lough)
1969 ‐ Barry O’Neill/Jamie Wilkinson (Winner, Baltimore SC)
1973 ‐ Barry O’Neill/Jamie Wilkinson (Winner, Fenit, Tralee)
1994 ‐ Ruan O’Tiarnaigh/Stephen Boyle (Runner-Up, Wicklow)
1995 – Ruan O’Tiarnaigh/Stephen Boyle (Runner-Up, R St.GYC)
2017 – Noel Butler/Simon Revill (Winner, Lough Derg YC)

Laser
International 12

1940 ‐ John Weaving (Winner, ?)
1941 ‐ HW Greenaway (Winner, ?)
1942 ‐ D St J Sullivan (Winner, ?)
1943 ‐ John Weaving (Winner, ?)
1944 ‐ D St J Sullivan (Winner, ?)
1946 ‐ W McClelland (Runner-Up, ?)
1948 – PD Odlum (Winner, ?)
1949 ‐ David Hogg/Joe Finnegan (Winner, Royal Munster YC, Crosshaven)

Yachting World Hornet

1953 ‐ Roy Dickson/Derek Dickson (Winner, ?)
1960 ‐ Muiris Walsh/Shamie O’Shea (Winner, Baltimore SC)
1961 ‐ Muiris Walsh/Shamie O’Shea (3rd, Royal Munster YC, Crosshaven)
1960 ‐ N Kay (Runner-Up, Skerries)

Enterprise

1952 ‐ Neville Maguire (Winner, ?)
1954 ‐ Neville Maguire (Winner, ?)
1961 ‐ Lar Cummins/Loretta Cummins (Winner, Royal Munster YC, Crosshaven
1962 ‐ Neville Maguire (Runner-Up, Skerries)
1979 – Pat Murphy/Ciaran Byrne (Winner, Sligo YC, Rosses Point)

Etchells

2006 ‐ Dan O’Grady (Winner, Howth Yacht Club)
2007 ‐ Dan O’Grady (Winner, Howth Yacht Club)
2009 ‐ Dan O’Grady (Third, Howth Yacht Club)
2012 ‐ Dan O’Grady (Winner, Howth Yacht Club)

Squibs

1979 ‐ David Lovegrove/Damian Jennings (Winner, Howth Yacht Club)
1984 ‐ Dave Sheehan/? (Runner-Up, Royal North Ireland YC)
1990 ‐ Dave Sheehan/? (Winner, Howth Yacht Club)
2002 – Ruan O’Tiarnaigh/Brian Willis (Winner, Howth Yacht Club)
2003 – Ruan O’Tiarnaigh/Maureen Ennis (Third, Royal North Ireland YC)

Other Classes

Firefly
1940 ‐ Alf Delany (Winner, Strangford Lough)

Solo
1960 ‐ Larry Cummins (Third, Baltimore SC)

Finn
1967 ‐ Neville Maguire (Third, Royal Munster YC, Crosshaven)
1993 – Ruan O’Tiarnaigh (4th, Ballyholme YC)

Wayfarer
1985 ‐ Pat Murphy/Shane Murphy (Winner, Youghal, Cork)

Ruffian
1985 ‐ Barry O’Neill (Winner, ?)
1989 – Barry O’Neill (Winner, ?)

Shannon One Design (SOD)
2002 ‐ David Dickson (Winner, Lough Ree)

Howth 17
2005 ‐ David Mulligan/Andy Johnston (Winner, Howth Yacht Club)

J24
2003 ‐ Barry O’Neill (Runner-Up, Lough Erne)
2004 – Barry O’Neill (Runner-Up, Lough Ree)

1720 Sportsboat
1998 ‐ Andy Johnston (crew) (Runner-Up, Howth Yacht Club)
2003 ‐ Dan O’Grady (helm) (Winner, Royal Ulster YC)
2012 ‐ Dan O’Grady (crew) (Runner-Up, Third, Royal Cork YC)

Flying Fifteen
2000 ‐ Ruan O’Tiarnaigh/Stephen Boyle (Winner Classic Fleet, Carrickfergus YC)
2002 ‐ Stephen Boyle (crew)/Sean Craig (Runner-Up, ?)
2003 ‐ Stephen Boyle (crew)/Sean Craig (Runner-Up, ?)

SB3/SB20
2009 ‐ Stephen Boyle (crew)/Sean Craig (Runner-Up, ?)
2010 ‐ Stephen Boyle (crew)/Sean Craig (Runner-Up, Howth Yacht Club)

Dragon
2013 ‐ Hegarty, Bowring, Ruan O’Tiarnaigh (Winner, Royal Irish YC, Dun Laoghaire)